Wpisy z Styczeń, 2014


Koncepcja Z

29 stycznia 2014

Koncepcja Z Koncepcja Z Koncepcja Z jest połączeniem Koncepcji X i Koncepcji Y. Wynika z tej koncepcji, że ludzie są różni, mają różne potrzeby, ale także osobowość i nie można ich porównywać. Różni się także zachowanie wszystkich ludzi niezależnie od sytuacji i otoczenia. Zachowania ludzi można także podzielić na doświadczenia np. jeśli ktoś miał już wypadek samochodowy to będzie wiedział jak postąpić przy kolejnym wypadku. Zachowa spokój i opanowanie, które wtedy jest potrzebne. Osoba, która pierwszy raz miała wypadek nie będzie wiedziała co ma robić. Każdy człowiek jest inny i tak musimy go traktować. Nie można postępować z każdym tak samo, gdyż dla jednych motywacją może być nagroda a dla innych kara. Aby zmienić zachowanie osoby dorosłej musimy ją poznać i zrozumieć dlaczego tak postępuje a później spróbować coś zmienić. Koncepcja Z pozwala na łączenie osób z różnymi zachowaniami. Wtedy ci którzy zachowują się źle, mogą nauczyć się odpowiedniego zachowania poprzez naśladowanie osób z zachowaniem pozytywnym.

Kategorie: Psychologia
Tagi: , , ,

Klaustrofobia

24 stycznia 2014

Klaustrofobia Klaustrofobia to jedna z najpopularniejszych fobii jakie możemy spotkać . Klaustrofobia to lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami, często ciemnymi i małymi . Klaustrofobia ma często podłoże psychiczne na przykład uraz z dzieciństwa do małych zamkniętych pomieszczeń . Osoby chore na klaustrofobię często opisują ogromny lęk wywołany przez to że osobom tym wydaje się że ściany zbliżają się do siebie . Ta fobia może być bardzo niebezpieczna, może wywoływać ogromne lęki, a co gorsza bardzo uprzykrzać codzienne życie . Ta fobia jest ciężka do wyleczenia ale wiele osób jednak podejmuje się terapii . Klaustrofobia jest bardzo popularna właściwie cierpi na nią większość osób które są chore na jakąś fobię . Co ciekawe klaustrofobia może ujawnić się nawet w późniejszych etapach naszego życia na przykład na starość, co oczywiście jest bardzo ciekawym faktem lecz naukowcom bardzo trudno to jak na razie wyjaśnić, co jest uzasadnione .

Kategorie: Fobie
Tagi: , ,

Brzydka

24 stycznia 2014

Brzydka Odkąd tylko pamiętasz czułaś się brzydka i nieatrakcyjna. Zazdrościłaś koleżankom tego, ze sa piękne, mają chłopaków a dziś są szczęśliwymi żonami i matkami kochających je dzieci. Ty nie masz nic oprócz swoich kompleksów, które nie pozwalają ci normalnie żyć i funkcjonować. Masz wrażenie, ze każdy się na ciebie patrzy, ze się wyśmiewa i wytyka palcami,. Czujesz się brzydka i nie widzisz dla siebie szansy. Masz żal do losu, ze cie stworzył właśnie taką, jest strasznie niesprawiedliwy. Jesteś niedostępna, nie widzisz sensu by dbać o siebie, góry skreślasz swoją szanse na miłość. To smutne a jednocześnie śmieszne! Jesteś piękna tylko musisz w sobie to odkryć. Nie jest to proste i trwa to wiele czasu, musisz, więc wytoczyć wojnę swoim kompleksom i ubzduranej brzydocie. Pamiętasz bajkę o brzydkim kaczątku? Spraw żeby skończyła się tak maso w twoim życiu, ze już z niedługi okres czasu będziesz mógł powiedzieć, że jesteś pięknym łabędziem, który przeszedł wspaniałą metamorfozę.

Kategorie: Psychologia
Tagi: , , ,

Różne cechy charakteru

23 stycznia 2014

Różne cechy charakteru Czy wiemy, jakie cechy charakteru są najbardziej pożądane? Właściwie dość trudno byłoby odpowiedzieć od razu na tak sformułowane pytanie. Powinniśmy w tym właśnie momencie zapytać właściwie, o jakiego rodzaju osobę nam chodzi i gdzie ta osoba pracuje? Oczywiście najbardziej pożądane są zawsze dobre cechy charakteru, ale pamiętać należy, że – na przykład – przy okazji pracy na stanowisku kierowniczym potrzebna jest zapewne determinacja, stanowczość, umiejętność podejmowania decyzji w sposób szybki, a także wiele innych temu podobnych cech. Jeśli zaś chodzi o innego rodzaju zawody, to powiedzieć należy i właściwie nawet potrzeba, że przecież zależy to też od innych cech, których właściwie chyba nie bylibyśmy w pełni wymienić w tym właśnie momencie i w tym też właśnie tekście. Zresztą chyba nie ma potrzeby, aby czegoś takiego dokonywać tutaj i teraz, nieprawdaż? Tak, czy inaczej możemy zatem już zakończyć ten temat i już nic więcej na razie na ten temat nie mówić, ani nie pisać, gdyż nie ma to już raczej sensu.

Kategorie: Psychologia, Uczucia
Tagi: , ,

Charakterystyka uzależnień

23 stycznia 2014

Uzależnienie jakiego rodzaju by nie było rozwija się przez określony okres ,chociaż nauka dowodzi że nawet jednorazowe zażycie środka uzależniającego może się przyczynić do rozwoju uzależnienia. Uzależnienie psychiczne tyczy się każdej substancji, która może uzależnić a więc papierosów ,alkoholu i wszelkich narkotyków. Jest to po prostu nieodparta chęć zażycia danej uzależniającej substancji. Co się tyczy uzależnienia fizycznego to jest ono wynikiem braku danej substancji narkotycznej czy alkoholu w organiżmie. Ludzie odczuwający uzależnienie od danej substancji czują się źle fizycznie wskutek jej braku. Alkoholicy w tym przypadku popadają w delirium a narkomani odczuwają ból fizyczny mięśni, stawów i innych części ciała. Bardzo często te dwie formy uzależnień występują razem co sprawia jeszcze trudniejsze zerwanie z nałogiem. W przypadku narkomanów zażywających narkotyki dożylne wynaleziono terapie polegające na zażywaniu innych substancji mniej szkodliwych dla zdrowia nie będących jednak zdrowymi.

Kategorie: Użależnienia
Tagi: , ,