Wpisy z kategorii ‘Psychologia’


Koncepcja behawioralna

12 marca 2014

Koncepcja behawioralna Koncepcja behawioralna Koncepcja behawioralna oznacza zachowywać się. Jest to reakcja człowieka na bodźce z otoczenia. Bardzo dobrze sprawdza się w tej koncepcji system nagród i kar. Każdy lubi być nagradzany a nie karany. Więc dąży do tego, aby w jego życiu było jak najwięcej nagród. Mobilizują one do pozytywnego zachowania się w społeczeństwie. Natomiast złego zachowania unikają jak ognia, gdyż wiedzą, że zostaną za nie ukarani. W tej metodzie możemy kierować każdym człowiekiem. Jeśli tylko poznamy jego potrzeby, będziemy wiedzieć, co lubią i jak się zachowują. Koncepcja behawioralna polega na tym, że podsuwamy tylko sytuacje w których człowiek zachowa się dobrze, aby otrzymać nagrodę. W tej koncepcji zazwyczaj jest ktoś kto kieruje całą grupą i ich zachowaniem. Niektórzy porównują tą metodę do tresury psa, gdyż trener uczy psa różnych zachowań i podobnie jest z człowiekiem w tej metodzie. W koncepcji behawioralnej nie można się sprzeciwić osobie, która kieruje grupą. Każdy musi dostosować się do jednej osoby i do zachowań, których on wymaga.

Kategorie: Psychologia
Tagi: , , ,

Zazdrościłam

10 marca 2014

Zazdrościłam Niestety czasów młodości nie pamiętasz zbyt dobrze. Kojarzą ci się źle i niedobrze, z bólem, cierpieniem i płaczem. Ile razy zadawałaś sobie wówczas pytanie, dlaczego tak własne jest, dlaczego ty nie jesteś piękna i nie możesz mieć każdego mężczyzny czy też chłopaka i dlaczego właśnie ty nie zasługujesz na tą miłość. Wiele łez wylałaś w samotności, podczas kiedy inne twoje koleżanki były na randce bawiły się na dyskotece czy w swoim gronie. Nieraz cie wyciągały na różne zabawy i imprezy, Lear ty zostawałaś nieubłagana i uparta. Nie chciałaś iść z nimi, gdyż wiedziałaś ze one na pewno kogoś znajda, z kimś będą się bawić, a ty pozostaniesz sama i zdana na siebie, bałaś się i wstydziłaś swoje brzydoty. Zazdrościłaś swoim koleżankom ich urody, ich pewności siebie czy figury, tak bardzo chciałaś wyglądać jak one, czuć się piękną i zapomnieć o tym, czym są kompleksy. Wiele razy unikałaś rozmów z nimi na temat twojego odosobnienia. Wiedziałaś, ze z plecami mówią o tobie złe rzeczy, ze uważają cię za brzydką.

Kategorie: Psychologia
Tagi: , , ,

Koncepcja psychodynamiczna

5 marca 2014

Koncepcja psychodynamiczna Koncepcja psychodynamiczna Koncepcję psychodynamiczną stworzył Zygmunt Freud. Według niego w każdym człowieku znajdują się popędy negatywne i pozytywne i one decydują jak się zachowuje człowiek. Jeśli przeważnie oddziałują na nas popędy pozytywne to zachowanie nasze nie budzi zastrzeżeń, ale gdy włączy się w nas popęd negatywny trudno jest zmienić nasze zachowanie na dobre. W przeciwieństwie do koncepcji behawioralnej nie możemy kierować osobą i jego zachowaniem. Koncepcja psychodynamiczna to po prostu nasz rozum a trudno jest dotrzeć do kogoś przez psychikę. Istnieją pewne sposoby, aby wpłynąć na zmianę zachowania osoby, która należy do grupy koncepcji psychodynamicznej. Między innymi może to być terapia wyciszająca. Dzięki tej metodzie możemy pozbyć się złych zachowań patologicznych i innych. A przy tym wzmocnić popędy pozytywne, które będą kazać nam zachować się pozytywnie. Ale jeśli organizm będzie mieć dużą przewagę negatywnych popędów to musimy powtarzać zabiegi i długo oczekiwać pozytywnych rezultatów terapii wyciszającej.

Kategorie: Psychologia
Tagi: , , ,

Spójrz w lustro

1 marca 2014

Spójrz w lustro Pora na zmiany, musisz się pożegnać ze swoim dotychczasowym ja. Pewnie nie będzie to ciężkie i ni e Bedzie t. tęsknić za swoim wizerunkiem, gdyż na pewno go nienawidzisz i uważasz, że możesz go zmienić. Do dzieła! Wiem, ze tego nie lubisz, ale musisz stanąć przed lustrem. Nie mi nutę ani dwie, ale piętnaście i spoglądaj na odbicie w swoim lustrze. Zapomnij o swoich wadach, pewnie tylko narzazie je dostrzegałaś w swoim odbiciu. Od dziś zapomnij o nim i powtarzaj głośno ” jestem piękna”!, Aż sama w to uwierzysz, aż sama uwierzysz i stwierdzisz, że to jest prawda. Zacznij dostrzegać codziennie jakąś zaletę swoim wyglądzie( piękne oczy, długie rzęsy, ładna cera) i ciesz się tym odkryciem. Pamiętaj, ze od dziś twoje zalety sa ważne a kompleksy odchodzą w niepamięć, zapominasz o nich. Po pewnym czasie zauważysz ogromną zmianę, inaczej będziesz patrzeć na świat i ludzi, którzy cię otaczają. Świat wyda się piękniejszy i doskonalszy, weselszy tylko dzięki tobie.

Kategorie: Psychologia
Tagi: , ,

Psychologia

21 lutego 2014

Psychologia Zachowanie człowieka jest to zachowanie, które przedstawia w różnych sytuacjach życiowych. Jest ich bardzo dużo. Można powiedzieć, że w każdej sytuacji zachowujemy się inaczej. Nasze zachowanie zależy od tego gdzie się znajdujemy, ale także z kim jesteśmy. Np. Jeśli jedziemy z rodzicami na wakacje to pokazujemy zachowanie takie, jakie rodzice od nas oczekują. Jesteśmy grzeczni, kulturalni, chodzimy tam, gdzie chcą rodzice. Możemy powiedzieć, że ukrywamy naszą prawdziwą twarz. Natomiast jeśli jedziemy na wakacje z koleżankami to nasze zachowanie dostosujemy do zachowań koleżanek. Nastawiamy się na dobrą zabawę, poznanie nowych znajomych oraz na wakacyjną miłość. Wtedy odkrywamy naszą prawdziwą twarz. Widać z tego przykładu, że w tym samym przypadku okazujemy dwa różne zachowania. Dlatego bardzo trudno jest podzielić zachowania ludzi w grupy. Jednak psychologowie podzielili zachowanie na sześć grup : koncepcja behawioralna, psychodynamiczna, poznawcza, koncepcja X, Y i Z. Wszystkie te sześć zachowań określają różne zachowania. Dzięki nimi możemy zaobserwować, że każdy jest inny i inaczej się zachowuje.

Kategorie: Psychologia
Tagi: , , ,